چگونه بلاکچین تجارت کمپانی های کوچک و متوسط را دگرگون می کند


افزایش استفاده از تکنولوژی بلاکچین همه ی شرکتها را با هر اندازه ای، در هر اندازه ای تحت تاثیر قرار داده است از خدمات پرداخت و تراکنش ها تا قرارداد ها و تایید هویت، هیچ شرکتی نمی تواند از این تغییرات چشم پوشی کند.
تکنولژی بلاکچین به وجود آمد تا پرداختهای آنلاین ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین را تسهیل کند. زنجیره ای از تراکنشهای دیجیتالی که در دفتری (Ledger) ثبت و بین ماینرها توزیع شده است، یک بلاکچین در واقع ثبت شده ی تمامی تراکنش هاست. گروهی از تراکنشهای تایید شده به Block بر میگردد. و با به وجود آمدن تراکنشهای جدید بلاک جدیدی به زنجیره ی قبلی تراکنشات اضافه می شود.

تکنولوژی بلاکچین همچنین، این که چطور اطلاعات ذخیره شود و تراکنشها چطور رخ دهد را مدیریت می کند. بلاکچین دائمی است و هیچ چیز از آن پاک نمی شود. دفتر تراکنش ها به صورت بلادرنگ بروزرسانی می شود و هر تراکنشی که انجام می شود قابل رویت است به محض اینکه انجام شود. زیرا همه ی ماینرها دفتر را در همان لحظه رویت می کنند بدون اینکه نیاز به تاییدی داشته باشند.
بلاکچین نیاز به شخص یا نهاد ثالث(Third Party) را از بین می برد و مردم به صورت مطمئن می توانند به افراد ناشناس نیز پول منتقل کنند. بلاکچین 3 خاصیت کلیدی دارد که انرا از بقیه متمایز می کند.

1: هیچ مرکز داده ای وجود ندارد که توسط هکرها قابل دسترسی باشد و در همه ی کامپیوترها با امنیت کامل توزیع شده است.

2: در حالی که بلاکچین عمومی است و توسط هرکسی قابل رویت است داخل آن قابل تغییر نیست و مردم نمی توانند دارایی کسی را بدزدند.

3: الگوریتم رمز نگاری که بلاکچین از ان استفاده می کند از بیشتر نهادهای دنیا امنیت بالاتری دارد.

تکنولوژی بلاکچین محدود به پیگیری تراکنشهای مالی نمی شود، دامنه ی وسیعی از اطلاعات را میتواند در خودش ذخیره کند از اطلاعات تولد، ازدواج، مرگ و مالکیت و هزاران اطلاعات دیگر را می تواند در خود ذخیره کند. بنابراین، این تکنولوژی نه تنها در تراکنشهای مالی بلکه فعالیتهای شرکتهای کوچک و متوسط(SME) را در 7 حوزه با چالش مواجه می کند که نگاهی به آنها می کنیم.

1. مالیات: با اتوماتیک کردن پروسه ی پرداخت مالیات، اجرای آن راحت تر شده و و بررسی ادعای مالیت دهندگان براحتی انجام میگیرد. اما اجرای آن براساس تنوع فعالیتهای نهادهای مختلف پیچیدگی های خاص خودش را دارد

2. خطر ورشکستگی : با بلادرنگ اجرا شدن تراکنشها به خطر ورشکستگی به دلیل آنالیزی که می توان انجام داد کاهش پیدا می کند و این اتوماسیون به وسیله بلاکچین قابل انجام است.

3. پرداخت : کریپتوکارنسی هایی مانند بیت کوین توسط بانکها به عنوان پول شناخته نمی شود و قانون خاصی روی آنها اعمال نشده است. اما شرکتهای کوچک و متوسط می توانند از آن به عنوان روش پرداختی استفاده کنند.

4. تخلف (Fraud) : وقتی که شما از یک سیستم شفافی که برای همه قابل رویت است استفاده کنید پیگیری تراکنشهای مشکوک به پولشویی و گردش پول از سمت تبهکاران براحتی قابل پیگیری می باشد.

5. خطاها: هنگامی از یک سیستم توزیعی استفاده میکنید احتمال رخ دادان خطا بسیار کمتر می شود و به دلیل ماهیت بلاکچین خطاها از بین می رود و در زمان و هزینه صرفه جویی می شود.

6. حریم: شرکتهای کو چک و متوسط می توانند حریم شخصی مشترکین خود را حفظ کنند بخاطر اینکه بلاکچین ضمن پیاده سازی با امنیت بالا می تواند حریم خصوصی افراد را چک کند.

7. قانون گذاری: تعریف نحوه ی کارکرد پروتکل بلاکچین یک چالش برای شرکتها محسوب میشود ، چون اجرای باید بدون خطا باشد و تمامی نکات فنی و حقوق را باید در نظر گرفت تا تبدیل به سرچشمه قدرت شود.

همانطور که می بینید این چالشها طبیعت خیلی از کسب و کارها را با تغییر روبه رو می کند و این تغییر انقلابی مثل ظهور اینترنت برای این شرکتها فرصتها و تهدیداتی بوجود می اورد و اگر کسب و کارها درک خوبی از این تکنولوژی نداشته باشند و خود را برای ان آماده نکند ممکن است برای همیشه از صحنه ی تجارت حذف شوند.
نگارنده : علیرضا حسنی

تماس با ما

ایران کریپتو
تهران ،
زعفرانیه
P: (+98)966-692-60

شرکت هیلاوس در سال 1390 با هدف ارائه خدمات ارزش افزوده بر بستر تلفن همراه تاسیس شد. طی این چند سال، شرکت هیلاوس تلاش کرده تا با ارائه راهکارهای نوین در حوزه خدمات ارزش افزوده، امکانات متنوع و رضایت مشتریان را فراهم نماید. شرکت هیلاوس با استفاده از کارشناسان و متخصصین حوزه های مختلف اجتماعی، ورزشی، فرهنگی، مذهبی، فنی و… توانسته است خدمات متنوع و ارزشمندی را همگام با فناوری روز دنیا در اختیار مشترکان تلفن همراه قرار دهد. خدمات متنوع این شرکت پس از بررسی، کارشناسی شده و مطابق با نیازهای روز مخاطبان طراحی و ارائه می گردد.

با ما در تماس باشید

ما را شبکه های اجتماعی دنبال کنید

© 2015 Hillavas