BTC-e و جریمه 110 میلیون دلاری...پولشویی کوینهای هک شده ی Mt.Gox


دیوان عدالت آمریکا اخیرا اعلام کرده است که الکساندر وینیک(Alexander Vinnik) مالک صرافی روسی Btc-e متهم به ارائه ی سرویس بدون مجوز مالی، پولشویی و جرایم مربوطه است.
وینیک ، در روز چهارشنبه در یونان دستگیر شد. این مرد 37 ساله که مالک چندیدن اکانت در وبسایت خودش است متهم شده که، تسهیل کننده انتقالات مالی مجرمان اینترنتی از طریق صرافی اش بوده است. پولهای هک شده ، رشوه ها، پولشویی و دور زدن مالیاتی و ..از اتهامات این صرافی است که به ارزش 4 میلیارد دلار ارز رمزنگاری شده در این سایت موجود بوده است.

این تحقیقات همچنین نشان داد که وینیک پولهای هک شده ی صرافی متگاکس( Mt.Gox ) متعلق به ژاپن که در سال 2010 هک شده بود دریافت کرده است و رد آنها را با پولشویی در Btc-e گم کرده است. محققین اداره ی مالیات امریکا هم همچنین ادعا کرده اند که وینیک علاوه بر این پولشویی در جابجایی پولهای قاچاق مواد مخدر نیز نقش داشته است.
درست پس از دستگیر شدن وینیک ، کیم نیلسون یکی از متخصصین امنیت شبکه ی بیت کوین که در ویزسک(ٌWizsec)،شرکتی که در سال 2011 به هدف پیگیری پولهای گم شده ی متگاکس تشکیل شد ، کار می کند. پستی در وبلاگش منتشر کرد که نشان میدهد مضنون اصلی پولهای گم شده ی متگاکس ،وینیک و Btc-e است. او که سه سال است مشغول تحقیق در این زمینه است نتیجه ی تلاش شبانه روزی اش را در تصویر زیر منتشر کرد. جریان کامل پولهای هک شده ی متگاکس را نشان می دهد.و همانطور که می بینید بخشی از آن وارد بیتکوینیکا (Bitcoinica) و بیتفلور(BitFloor) شده است. ویزسک امیدوار است که بخشی از 300000 کوین دزدیده شده ی متگاکس برگردد.

Btc-e ، یکی از قدیمی ترین و بزرگترین صرافی های بیت کوین است که نزدیک 700،000 کاربر دارد. محبوبیت این صرافی زمانی زیاد شد که از کاربرانش اطلاعات زیادی نمی گرفت و هویت کاربران می توانست مخفی بماند و دربین جذب کاربران معمولی مجرمین زیادی در این وبسایت حساب باز کردند.

حالا این وبسایت با جریمه ی 11 میلیون دلاری روبهرو شده است که به دلیل رعایت نکردن قوانین ضد پولشویی آمریکا بوده است و همچنین خود شخص وینیک در صورت اثبات اتهامات باید 12 میلیون دلار جریمه پرداخت کند و علاوه بر آن به 55 سال زندان محکوم می شود. کاربران زیادی هستند که می خواهند از سرنوشت حساب خود مطلع شوند اما هیچ اطلاعاتی راجع به سرنوشت کاربران عادی در دسترس نیست و همه ی دارندگان حساب در این وبسایت منتظر اعلام نظر رسمی این وبسایت هستند. این اقدام امریکایی ها هشدار برای کسانی هست که در صرافی هایی حساب دارند که از قوانین ضد پولشویی آمریکا پیروی نمی کنند، زیرا هر روز ممکن است امریکایی ها به همین بهانه صرافی های دیگر را با جریمه مواجه کنند.
نگارنده : علیرضا حسنی

تماس با ما

ایران کریپتو
تهران ،
زعفرانیه
P: (+98)966-692-60

شرکت هیلاوس در سال 1390 با هدف ارائه خدمات ارزش افزوده بر بستر تلفن همراه تاسیس شد. طی این چند سال، شرکت هیلاوس تلاش کرده تا با ارائه راهکارهای نوین در حوزه خدمات ارزش افزوده، امکانات متنوع و رضایت مشتریان را فراهم نماید. شرکت هیلاوس با استفاده از کارشناسان و متخصصین حوزه های مختلف اجتماعی، ورزشی، فرهنگی، مذهبی، فنی و… توانسته است خدمات متنوع و ارزشمندی را همگام با فناوری روز دنیا در اختیار مشترکان تلفن همراه قرار دهد. خدمات متنوع این شرکت پس از بررسی، کارشناسی شده و مطابق با نیازهای روز مخاطبان طراحی و ارائه می گردد.

با ما در تماس باشید

ما را شبکه های اجتماعی دنبال کنید

© 2015 Hillavas