بررسی Proof Of Work و Proof Of Stakes


شاید شما هم شنیده باشید که اتریم می‌خواهد سیستم کلی خود را ازPOW بهPOS تغییر دهد. در این مقاله می‌خواهیم تفاوتProof Of Work به معنی اثبات کار را با Proof of Stakes به معنی اثبات سهم توضیح دهیم.
Proof Of Work به چه معناست؟
اول از همه با چند تعریف ساده شروع می‌کنیم. POW یک پروتکل پیشگیری از حملات سایبری است مانند حمله‌ی DDos که با فرستادن درخواست‌های تقلبی منابع سایت را از کار می‌اندازد. POW حتی قبل از بیت کوین هم به ثبت رسیده بود. در واقع این ایده در سال 1993 به ثبت رسید اما عبارتPOW در سال 1999 به ثبت شد.

وقتی شما از مستر کارت یا پی پال استفاده می‌کنید، هنگامی که می‌خواهید 100 دلار را به حساب دوست‌تان انتقال دهید یک شرکت ثالث )بانک مرکزی( باید تایید کند که شما 100 دلار در حسابتان دارید و مشخصات حساب شما و دوست‌تان درست است و سپس انتقال صورت می‌گیرد. اما در بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده هر نفر یک کپی از کل انتقال‎های انجام شده (BlockChain) را دارد و کسی به شرکت ثالثی اعتمادی ندارد.
اثبات کار ، در واقع یک سری محاسبات کامپیوتری پیچیده است که تراکنش‌های درون هر بلاک را تایید می‌کند و می‌تواند بلاک جدیدی از تراکنش‌ها را بوجود آورد. ماینرها در ازای این کار از شبکه جایزه‌ای دریافت می‌کنند و به ماینری که اول به جواب برسد این جایزه تعلق می‌گیرد که طبیعتاً شما هر چه سخت افزار قوی‌تری داشته باشید احتمال بیشتری دارد که پازل را زودتر از سایر ماینرها حل کنید.
از نظر فنی فرایند ماینینگ عملیات Inverse Hashing است که در آن شبکه به عنوان مثال یک عدد را به عنوان یک سقف تعیین می‌کند و ماینر باید آن را با آزمون و خطا حدس بزنند. مثل زمانی‌که شما رمز یک قفل 3 رقمی را نمی‌دانید و می‌خواهید با امتحان کردن عددهای مختلف رمز آن را حدس بزنید. این سقف، همان سختی شبکه است که هرچه تعداد ماینرها یا قدرت محاسباتی بیشتر شود، سختی شبکه نیز بیشتر می‌شود. همینطور به صورت میانگین هزینه بوجود آمدن بلاک جدید بیشتر می‌شود. الگوریتم اثبات کار یا همانPOW فقط به وسیله‌ی بیت کوین یا اتریوم اجرا نمی‌شود بلکه درصد زیادی از ارزهای موجود در بازار از همین روش استفاده می‌کنند.
Proof Of Stakes به چه معناست؟
اماPOS یا اثبات سهم یک روش به کل متفاوت از الگوریتم اثبات کار برای تایید کردن تراکنش هاست. این روش در سال 2011 پیشنهاد داده شد و در سال 2012 برای اولین بارPeercoin از این روش استفاده نمود. در این الگوریتم سازنده بلاک تراکنش‌ها به صورت تصادفی از بین دارندگان ارز مورد نظر انتخاب می‌شود و هرچه دارایی شما از آن ارز بیشتر باشد شانش شما برای انتخاب شدن بیشتر است. در این الگوریتم شما جایزه‌ای دریافت نمی‌کنید بلکه Transaction fee یا همان هزینه‌ی تراکنش را می‌گیرید.
حالا شاید این سوال برای شما پیش بیایید که چرا اتریوم می‌خواهد ازPOW به POS سوییچ کند؟ اصلی ترین دلیل میزان انرژی هست که ماینرها باید صرف کنند. برای اجرای یک تراکنش بیت کوین، به اندازه‌ی برقی که 1.57 خانه در آمریکا مصرف می‌کند انرژی صرف می‌شود (این عدد برای سال 2015 است) و هزینه‌ی این انرژی‌ها با ارز حقیقی (Fiat) پرداخت می‌شود و به ارزش ارزهای دیجیتالی لطمه می‌زند. تحقیقات تازه نشان دهنده‌ی این است که تراکنش‌های بیت کوین تا سال 2020 به اندازه کل کشور دانمارک برق مصرف خواهد کرد. از این رو اثبات سهم به مراتب سبزتر و ارزان‎تر است. همچنین انگیزه ماینرها برای POW فقط افزایش سود خودشان بوده و ممکن است هیچ یک از ارزها را نگه ندارند و به صورت دائم بین ارزهای مختلف سوییچ کنند اما با این کار انگیزه افراد باید برای کسب درآمد، نگهداری بیشتر از آن کوین شود.
در مورد امنیت POS شک و تردیدهایی مطرح است و اتریوم هنوز اطلاعاتی در مورد هزینه‌ی تراکنش‌ها منتشر نکرده است.

تماس با ما

ایران کریپتو
تهران ،
زعفرانیه
P: (+98)966-692-60

شرکت هیلاوس در سال 1390 با هدف ارائه خدمات ارزش افزوده بر بستر تلفن همراه تاسیس شد. طی این چند سال، شرکت هیلاوس تلاش کرده تا با ارائه راهکارهای نوین در حوزه خدمات ارزش افزوده، امکانات متنوع و رضایت مشتریان را فراهم نماید. شرکت هیلاوس با استفاده از کارشناسان و متخصصین حوزه های مختلف اجتماعی، ورزشی، فرهنگی، مذهبی، فنی و… توانسته است خدمات متنوع و ارزشمندی را همگام با فناوری روز دنیا در اختیار مشترکان تلفن همراه قرار دهد. خدمات متنوع این شرکت پس از بررسی، کارشناسی شده و مطابق با نیازهای روز مخاطبان طراحی و ارائه می گردد.

با ما در تماس باشید

ما را شبکه های اجتماعی دنبال کنید

© 2015 Hillavas