بانک مرکزی چین آزمایش برروی ارز دیجیتال را شروع کرده است


بانک مرکزی چین ارزهای دیجیتالی را در مقیاس کل تراکنش‌های روزانه‌ی این کشور توسعه داده است. مقالات و صحبت‌های رسمی بانک مرکزی چین حاکی از استراتژی این بانک است که می‌خواهد ارزهای رمزنگاری شده خود را در کنار یوآن (واحد پولی چین) عرضه کند. اما تاکنون زمان‌بندی برای این مورد ارائه نکرده است و به نظر می‌رسد چینی‌ها خیلی با احتیاط و بی سر و صدا این کار را می‌خواهند به سرانجام برسانند.

آزمایش چراغ خاموش چینی‌ها نشان از جدیت چشم بادامی‌ها برای به سرانجام رساندن این کار دارد و این یعنی توجیهات کلان اقتصادی برای این کار دارند که به سمت فاز تکنیکی رفته‌اند، چون به سرانجام رسیدن این پروژه تاثیر زیادی رروی سیستم مالی جهانی خواهد گذاشت.

دیجیتالی کردن پول رایج کشور با پشتوانه‌ی بانک مرکزی که ارزشش با چک و اسکناس آن واحد پولی یکی است، می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش هزینه‌های تراکنش، افزایش سرعت و گسترش استفاده از سرویسهای مالی داشته باشد. بهره بردن از ارز دیجیتالی باعث جلوگیری از پولشویی و کاهش جعل و تقلب می‌شود؛ زیرا همه‌ی تراکنش‌ها به راحتی قابل پیگیری است و اقتصاددانان و کارشناسان مالی به صورت لحظه‌ای می‌توانند بازار را آنالیز کنند. همچنین این کار معاملات با خارج از چین را برای آنها تسهیل می‌کند.

ارزهای دیجیتالی خصوصی که با نام کریپتو کارنسی یا ارز رمز نگاری شده شهرت یافته‌اند، زمان هیجان‌انگیزی را پشت سر گذاشته‌اند و استقبال از آنها روزانه رو به افزایش است. چین تنها کشوری نیست که روی این موضوع کار کرده است. پیشتر کانادا، آلمان، سنگاپور و انگلستان نیز راجع به ارزهای دیجیتالی نیز کار کرده بودند. اما به نظر می‌رسد چین به عملیاتی کردن این موضوع نزدیک‌تر است.

یکی از مشکلاتی که به نظر می رسید طرح ارز دیجیتالی چین داشته باشد این بود که همه‌ی مردم باید حساب دیجیتالی در بانک مرکزی داشته باشند. اما طبق مقاله‌ی منتشر شده از سوی آنها این حسابهای دیجیتالی در همه‌ی بانک‌ها قابل افتتاح هستند و همچنین آنها تاکید کردد که طراحی آنها با بیت کوین متفاوت است. تراکنش‌های آنها باید مورد تایید بانک قرار گیرد و بلاک‌چین آنها به صورت محدود است و اطلاعات کل تراکنش‌ها را ندارد. احتمالاً این بلاک‌چین را به صورت دوره‌ای بروزرسانی می‌کنند زیرا با توجه به حجم بازار چین و تراکنش‌ها، این موضوع موجب کندی می‌شود.

این روزها با توجه به استقبال شدیدی که از بیت کوین شده باز هم از مشکلات فنی و کندی در انجام تراکنش‌ها رنج می‌برد. درست است که این ارز دیجیتالی چین به صورت غیر متمرکز نیست و بانک مرکزی اجرا کننده‌ی آن است، ولی باز هم در کشوری مثل چین موجب گشایش اقتصادی خواهد شد.
«سیمون جانسون»، استاد دانشگاه MIT معتقد است که چین در بخش پرداخت‌های موبایلی پیشگام است و در بخش خصوصی پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته است و سرویس‎هایی چون Alipay با استقبال فراوانی روبرو شده است؛ و تا جایی که ما می‎دانیم بزرگترین کاربر بیت کوین در جهان است.

تماس با ما

ایران کریپتو
تهران ،
زعفرانیه
P: (+98)966-692-60

شرکت هیلاوس در سال 1390 با هدف ارائه خدمات ارزش افزوده بر بستر تلفن همراه تاسیس شد. طی این چند سال، شرکت هیلاوس تلاش کرده تا با ارائه راهکارهای نوین در حوزه خدمات ارزش افزوده، امکانات متنوع و رضایت مشتریان را فراهم نماید. شرکت هیلاوس با استفاده از کارشناسان و متخصصین حوزه های مختلف اجتماعی، ورزشی، فرهنگی، مذهبی، فنی و… توانسته است خدمات متنوع و ارزشمندی را همگام با فناوری روز دنیا در اختیار مشترکان تلفن همراه قرار دهد. خدمات متنوع این شرکت پس از بررسی، کارشناسی شده و مطابق با نیازهای روز مخاطبان طراحی و ارائه می گردد.

با ما در تماس باشید

ما را شبکه های اجتماعی دنبال کنید

© 2015 Hillavas